Read Günlükler by Sylvia Plath Free Online


Ebook Günlükler by Sylvia Plath read! Book Title: Günlükler
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 726 KB
The author of the book: Sylvia Plath
Edition: Kırmızı Kedi
Date of issue: 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data
Loaded: 1578 times
Reader ratings: 5.8

Read full description of the books:"Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum."
-Sylvia Plath-

"Benim hayatımın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim? Bilmiyorum ve korkuyorum. Asla istediğim bütün kitapları okuyamayacağım; olmak istediğim bütün insanlar olamayacağım ve yaşamak istediğim bütün hayatları yaşayamayacağım. Kendimi istediğim bütün becerileri edinecek kadar eğitemeyeceğim. Bunları neden istiyorum? Hayatımda mümkün olan zihinsel ve fiziksel tecrübelerin tüm renklerini, tonlarını ve çeşitlerini tatmak ve hissetmek istiyorum. Ve korkunç derecede sınırlıyım… Uğrunda yaşayacağım çok şey var, yine de anlaşılması mümkün olmayacak kadar hasta ve üzgünüm."

Sadece otuz yıl yaşadı Sylvia Plath ve bu otuz yıla fırtınalı bir hayat ve unutulmaz eserler sığdırdı. 1963 yılında hayatına kendi eliyle son vermesinden sonra eşi Ted Hughes'un büyük kısmını sansürleyerek ilk kez yayımlattığı Günlükler, yıllar sonra özgün haliyle yayımlanmıştı. Elinizdeki kitap da bu ikinci versiyonun tamamına yakın kısmını içeriyor. Plath'ın hayatının son on iki yılını kapsayan günlükleri onun özelindeki ve edebi alandaki mücadelelerini veriyor ve okura onu tanımak için geniş pencereler açıyor. Günlükler, bu özgün yazarı tanımak ve yapıtlarını daha iyi anlamak isteyenler için eşsiz bir başvuru kaynağı, hayranları için vazgeçilmez bir başucu kitabı.


Download Günlükler PDF Günlükler PDF
Download Günlükler ERUB Günlükler PDF
Download Günlükler DOC Günlükler PDF
Download Günlükler TXT Günlükler PDFRead information about the author

Ebook Günlükler read Online! Sylvia Plath was an American poet, novelist, and short story writer.

Known primarily for her poetry, Plath also wrote a semi-autobiographical novel, The Bell Jar, under the pseudonym Victoria Lucas. The book's protagonist, Esther Greenwood, is a bright, ambitious student at Smith College who begins to experience a mental breakdown while interning for a fashion magazine in New York. The plot parallels Plath's experience interning at Mademoiselle magazine and subsequent mental breakdown and suicide attempt.

Along with Robert Lowell and W.D. Snodgrass. Despite her remarkable artistic, academic, and social success at Smith, Plath suffered from severe depression and underwent a period of psychiatric hospitalization. She graduated from Smith with highest honours in 1955 and went on to Newnham College, Cambridge, in England, on a Fulbright fellowship. Here she met and married the English poet Otto Emil Plath.


Reviews of the Günlükler


DAVID

He does not stop applaud author and his works.

RILEY

Interesting and nontrivial story

MAYA

Best among ordinary

AIDEN

An interesting book that says more than you can fit

BELLA

The first review I put my soul in.
Add a comment
Download EBOOK Günlükler by Sylvia Plath Online free

PDF: gnlkler.pdf Günlükler PDF
ERUB: gnlkler.epub Günlükler ERUB
DOC: gnlkler.doc Günlükler DOC
TXT: gnlkler.txt Günlükler TXT