Read Ethica by Baruch Spinoza Free Online


Ebook Ethica by Baruch Spinoza read! Book Title: Ethica
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 862 KB
The author of the book: Baruch Spinoza
Edition: Kabalcı Yayınevi
Date of issue: September 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
City - Country: No data
Loaded: 2353 times
Reader ratings: 5.1

Read full description of the books:Türkçeye ilk kez Latince özgün metinden çevrilen Batı Felsefesi'nin sarsılmaz klasiği Spinoza'nın Ethica'sı, ele aldığı "Tanrı, İnsan, Zihin, Beden, Akıl, Duygular, Özgürlük" gibi derin felsefi konulara matematiksel bir düşünme yöntemiyle ve mantık kuralları çerçevesinde yanıt arayan, özgün bir üslupla kaleme alınmış, zorlu, çarpıcı ve kışkırtıcı bir eserdir. Tanımlarla, açıklamalarla, önermelerle, önerme sonuçlarıyla, kanıtlamalarla ve notlarla örülü içeriği, insanın bu eseri çoğu felsefe kitabından ayrı bir rafa yerleştirmesini, zihninin en açık ve en berrak anında o raftan alıp okumaya başlamasını, hatta bütün kitabı bitirdikten sonra tekrar başa dönüp bu kez daha ayrıntılı bir bakış açısıyla okumasını gerektirir. Bu yüzden belki de ancak Spinoza'yla karşılıklı oturup konuşarak, tartışarak, dura dura, sindire sindire okununca kavranabilecektir. O vakit görülecektir ki, aslında Ethica'nın o yoğun mantık örgüsü içine gizlediği tek bir hedefi vardır: insan aklını varlığın en üst bilgisine erişecek kıvama getirmek ve bu şekilde insana sonsuz bir mutluluk yaşatmak...


Download Ethica PDF Ethica PDF
Download Ethica ERUB Ethica PDF
Download Ethica DOC Ethica PDF
Download Ethica TXT Ethica PDFRead information about the author

Ebook Ethica read Online! Baruch Spinoza was a Dutch philosopher. The breadth and importance of Spinoza's work was not fully realized until many years after his death. By laying the groundwork for the 18th-century Enlightenment and modern biblical criticism, including modern conceptions of the self and, arguably, the universe, he came to be considered one of the great rationalists of 17th-century philosophy.
His magnum opus, the posthumous Ethics, in which he opposed Descartes' mind–body dualism, has earned him recognition as one of Western philosophy's most important thinkers. In the Ethics, "Spinoza wrote the last indisputable Latin masterpiece, and one in which the refined conceptions of medieval philosophy are finally turned against themselves and destroyed entirely."
Philosopher Georg Wilhelm Friedrich Hegel said of all contemporary philosophers, "You are either a Spinozist or not a philosopher at all."


Reviews of the Ethica


SEBASTIAN

You need to be clear about what this book is for and what it can give you.

KAI

The most cool book

ISOBEL

A book that leaves a whole bunch of emotions after reading

SEBASTIAN

Book will go one time.

AMELIA

Frankly, double
Add a comment
Download EBOOK Ethica by Baruch Spinoza Online free

PDF: ethica.pdf Ethica PDF
ERUB: ethica.epub Ethica ERUB
DOC: ethica.doc Ethica DOC
TXT: ethica.txt Ethica TXT